Léčba chronické žilní nedostatečnosti - režimová opatření a konzervativní léčba pomocí léků a elastické komprese
Před tím, než přistoupíme k jakémukoliv způsobu léčby chronické žilní nedostatečnosti, je zásadní ultrazvukové vyšetření žil dolních končetin.
Režimová opatření jsou nutná u všech pacientů s chronickou žilní nedostatečností (protože zmírňují symptomy a zhoršování nemoci) a zahrnují:
- omezení dlouhého stání a sezení
- odpočinek s podloženými dolními končetinami
- redukce nadváhy či obezity
- pohybové aktivity (vhodná je turistika, cyklistika v rozumné míře, jogging a plavání)
- důležitý je výběr vhodné obuvi, která neomezuje žilní návrat (nezaškrcuje končetinu)
- nedílnou součástí je nošení elastických kompresivních punčoch (s řádnou medicínsky kvantifikovanou mírou komprese, tedy tahu)
Léky ovlivňující symptomy a zabraňující zhoršování chronické žilní nedostatečnosti, patří do skupiny tzv. venotonik. To znamená, že navrací žilám jejich tonus - napětí žilní stěny - a pomáhají tak žilám plnit jejich původní funkci - odvádění krve z končetin směrem k srdci. Mezi venotonika s prokázaným příznivým efektem patří:
- Detralex, většinou v dávce 2 tablety denně, vhodný ve všech fázích žilního onemocnění, částečně hrazen zdravotní pojišťovnou prakticky ve všech stadiích chronického žilního onemocnění
- Vessel Due F, většinou v dávce 2 tablety 2x denně, vhodný pro pokročilejší fáze chronického žilního onemocnění, který se nejlépe uplatňuje ve stadiu bércového vředu (v této fázi je také hrazen zdravotní pojišťovnou)
- Cyclo3Fort, většinou v dávce 1 tableta 3x denně, nehradí zdravotní pojišťovna
Nedílnou součástí léčby chronické žilní nedostatečnosti je nošení elastických kompresivních punčoch (s řádnou medicínsky kvantifikovanou mírou komprese, tedy tahu). Řada pacientů jejich nošení z různých důvodů špatně toleruje a punčochy nenosí (lékaři nicméně tvrdí, že punčochy naopak nosí denně). To má ale za následek trvající přítomnost symptomů a další zhoršování stavu žil.